آیا تا به حال به این موضوع دقت کرده اید که چگونه می توانید از سمعک خود به خوبی نگهداری نمایید و عمر آنرا افزایش دهید؟

شما یک بار هزینه ی زیادی را برای تهیه سمعک متناسب با نیاز و سلیقه ی خود پرداخت می کنید، بنابراین اگر بتواتید با استفاده از نکات نگهداری سمعک از آن مراقبت کرده و مدت زمان بیشتری از ان استفاده کنید، برای شما کاملا بصرفه خواهد بود .در این مقاله قصد داریم که نکاتی را بیان نماییم تا اگر دارای سمعک هستید با رعایت انها بتوانید از این وسیله ی شخصی نهایت استفاده را ببرید .

نکات مهم در نگهداری سمعک

-نظافت روزانه : می توانید از یک دستمال خشک و بدون پرز استفاده نمایید و سمعک خود را از هر نوعی که هست کاملا تمیز نمایید تا جرم ها در داخل قالب سمعک شما باقی نماند زیرا پس از مدتی می توانند باعث افت کیفیت سمعک شوند .برای نگهداری سمعک خود از  از شستشوی آن خودداری کنید مگر اینکه این وسیله از نوع ضد آب باشد .هم چنین از الکل برای پاک کردن استفاده ننمایید بلکه از وسایل مخصوص و محلولهای مخصوص نظافت سمعک می توانید استفاده کنید .

باتری سمعک :یکی دیگر از نکات مهم در نگهداری سمعک مربوط به باتری آن می باشد .در هنگام تعویض باتری سمعک خود ، این وسیله را روی یک سطح صاف قرار دهید و اینکار را انجام بدهید و هم چنین در زمان هایی که از سمعک استفاده نمی کنید در باتری آن را باز بگذارید تا در  برخورد با جریان هوا قرار گیرد.

– سمعک شما نباید در گرما ، نور آفتاب و یا رطوبت شدید قرار بگیرد ، پس اگر می خواهید از استخر یا سونای بخار استفاده کنید سمعک را در بیاورید .

–  در نگهداری سمعک نکته ای در مورد سوت کشیدن ان می باشد و باید دقت کنید که هر صدای سوتی که از سمعک بشنوید نشان دهنده ی مشکل آن نیست ، برای مثال :

این وسیله در حین گذاشتن و یا برداشتن از گوش سوت می‌کشد که این حالت نشانه روشن بودن سمعک است اما اگر در حال استفاده از سمعک خود هستید و صدای سوت در گوش شما می پیچد بهتر است که با متخصص شنوایی خود تماس بگیرید .

 

سمعکهای پشت گوشی:

icon با یک پارچه خشک ، سمعک و قالب آن را تمیز نمائید. هرگز خود سمعک را نشوئید.

icon هنگام عدم استفاده از سمعک خصوصا شبها، در باتری راباز بگذارید تا جریان هوا در آن برقرار گردد.

icon مطمین شوید که هیچ جرمی ، داخل دهانه سمعک و یا قالب نشده باشد زیرا اینها موجب کاهش تاثیر و عملکرد سمعک می گردند.

 

چگونگی شستشوی قالب گوش و نگهداری از سمعک:

icon قالب گوش را از سمعک جدا کنید.

icon قالب سمعک باید بطور منظم شستشو شود.

icon ممکن است قطراتی از آب، داخل قالب گوش و یا لوله آن باقی بماند.

icon قالب را با آب نیمه گرم و صابون بشوئید. از مواد شوینده قوی برای این منظور استفاده نکنید.

icon قبل از اتصال مجدد سمعک به قالب گوش و لوله آن ، اطمینان حاصل کنید که قالب و لوله کاملا خشک شده باشند.

icon در این موارد برای نگهداری از سمعک، وسایل خاصی برای دمیدن هوا در اختیار متخصص سمعک شما قرار دارد که قطرات آب را خارج نمائید.

جرم تولید شده در کانال گوشی شما، می تواند موجب بسته شدن و گرفتگی دهانه سمعک گردد. به منظور تسهیل در پاک کردن این جرم ما، از سمعکهای داخل گوشی مجهز به یکی از سیستمهای محافظ در برابر جرم گوش می باشد که عبارت اند از : wan gard یا no wan ، micro wan buster و یا wan buster که برای خارج نمودن سریع و راحت جرم گوش طراحی شده اند .

 

برای نگهداری از سمعک چه کارهایی را نباید انجام دهید:

icon هیچ گاه از آب یا الکل برای تمیز نمودن سمعک استفاده نکنید. شما می توانید خارج و سطح سمعک را بوسیله پارچه و یا وسایل مخصوص پاک کردن که همراه با سمعک به شما داده می شود خشک وتمیز نمائید.

icon برای نگهداری از سمعک هیچگاه نباید سمعک را در معرض گرمای شدید قرارداد (مثل گذاشتن سمعک در داخل ماشین پارک شده زیر آفتاب) سمعک نباید در معرض رطوبت قرار گیرد، مانند قرارگرفتن در سونای بخار یا زیر دوش یا باران شدید. در صورتیکه سمعک در محیط بسیار مرطوبی قرار گیرد با احتیاط آنرا خشک نموده و از کیت ضد رطوبت استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر به متخصص سمعک مراجعه کنید.

icon هر گاه از لوسیون (خصوصا لوسیونهای برنزه شدن در آفتاب) استفاده نمودید، دستهایتان را قبل از کار با سمعک و یا قرار دادن باتری در آن کاملا شستشو دهید. استفاده از اسپری مو نیز می تواند به سمعک آسیب وارد نماید.

نگهداری از سمعک